Voda … vyčerpáme ji?!

Některé velmi pesimistické výhledy do budoucnosti nám říkají, že do pár let přibude na Zemi míst, kde budeme trpět nedostatkem vody. Je pravda, že v USA nebo například ve Francii některé regiony trpí v létě nedostatkem vody. Chybou je zejména zanášení podzemních vod chemikáliemi. Zejména neekologické hnojení polí je pro podzemní zdroje vody fatální!

Jak se k tomu může postavit jednotlivec? Šetřete vodou! Zde je několik typů, jak spořivě zacházet s tímto vzácným a nenahraditelným přírodním zdrojem i se svou peněženkou. Příroda i člověk je zde vítězem!

Zachycujte dešťovou vodu.

V zemích okolo Středozemního moře je naprosto běžné zachycovat dešťovou vodu. I Česká republika, která se honosí poměrně deštivým klimatem, je pro to vhodná. Navíc většina našich domů je vybavena okapy, takže umístit baler pod okap je skutečně časově i finančně nenáročné. Máte-li ovšem chuť si vody z nebe nachytat více, můžete okapy chytře spojit a svádět je do speciálně vytvořené nádrže. Ta může být částečně zabudovaná v zemi a pokud možno zcela uzavřená. Odtud pak můžete brát vodu na zalévání nebo popřípadě i na mýtí nádobí, či sprchování.

Pořiďtě si šlapací kohoutek

Jednoduchý způsob jak ušetřit stovku litrů ročně. Místo klasického kohoutku si nainstalujte šlapací. Ovládá se nohou, takže v okamžiku, kdy voda začně téct, máte v proudu obě ruce. Je neuvěřitelné kolik vody lze tímto jednoduchým opatřením ušetřit!

Splachování

V Čechách máme tento neuvěřitelný zvyk nechát záchodem každoročně protéct tisíc litrů vody! V zemích, kde je voda vzácnost, by to asi těžko pochopili. Možnosti, jak se tohoto špatného zvyku zbavit, je několik:

  1. pořiďte si suchý záchod – o tom si popovídáme víc příště,
  2. nesplachujte po každé malé toaletě, stačí přiklopit víko a basta,
  3. čůrejte ve sprše. I tím ušetříte!

Doufám, že jsme vás trochu inspirovali. K tématu vody se ještě určitě vrátíme, a to ne jen jednou!

Reklamy

One thought on “Voda … vyčerpáme ji?!

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s