Jak využít sluníčka …

Určitě si hned představíte solární panely a hned z mé stránky vyskočíte. Ale o těch už nepadne ani slovo. Chci vám dnes představit jiný skvělý vynález, který vám ušetří peníze, nám přírodu a připraví vám i nám plnohodnotné a lahodné pokrmy – solární vaření! Je to tak jednoduché.

Solární vaření v solární troubě

Než si troubu představíme, podívejme se na její výhody. Solární vaření je možné uplatnit všude tam, kde je dostatek slunečního svitu. Žiju v západních Čechách a během minimálně letních měsíců solární troubu využívám bez problémů. Její pořízení může být nákladné, rozhodnete-li se zakoupit již hotový model. V tom případě se jedná zpravidla o parabolu, která soustřeďuje paprsky a ohřívá váš pokrm. Ovšem může se pohybovat okolo max. 200 Kč, pokud se jí rozhodnete zkonstruovat sami.

Vlastní vaření je nádherně autonomní. Ani plynárny, ani elektrárny si na ní nesmlsnou. Provoz je zcela zdarma! Oproti konvenčnímu vaření ohřev a příprava jídel trvá asi dvojnásobnou dobu, solární vaření lze tedy asimilovat s dnes tak oceňovaným slow cooking – pomalém vaření. Tato technika jednak snižuje spotřebu vody a jednak uchovává v potravinách více z jejich vůně a nutričních hodnot.

Výhody paraboly

Parabola, která mě osobně přijde složitější ke zkonstruování, vaří rychleji, vyžaduje ovšem pravidelnou kontrolu. Přibližně každých 15 minut je třeba ji orientovat a je také třeba dávat větší pozor na kastrol – jídlo se může lehce připálit. Parabola dosahuje teplot víc než 200 C.

Výhody krabicové solární trouby

Krabicovou solární troubu můžete nechat pracovat zcela samostatně. Umístíte jednoduše hrnec do trouby, orientujete ji dobře ke sluníčku a vrátíte se za dvě hodiny. Během té doby jí vůbec nemusíte věnovat pozornost! Obvyklá teplota v krabicové troubě je okolo 120 stupňů Celsia.

Co vše lze v solární troubě připravit?

Slunce vám uvaří guláš, polévky, zeleninové pokrmy. Můžete dovnitř vložit klasy kukuřice zabalené do jejich listí a za hodinu jsou hotové! Budete-li mít více zkušeností, upečte si sluníčkem chleba nebo pizzu či sušenky!

Užitečné odkazy

Solární trouby jsou ve světě velmi rozšířené. Solární pečení je tudíž téma velmi obsáhlé a já s k němu ještě určitě několikrát vrátím. Určitě vás zajímá, jak si troubu zkonstruovat! Nebo byste rádi několik receptů! Na internetu už toto všechno je, takže než se pustím do vlastních popisů a zkušeností, zanechám vám dva užitečné odkazy – jeden v angličtině a druhý ve francouzštině.

Francouzský odkaz je vlastně popisem konstrukce solární trouby, která je mým favoritem. Funguje skutečně skvěle a moc doporučuji tento model (jejich totiž nezměrně mnoho): konstrukce solární trouby.

Anglický odkaz je ve skutečnosti obsáhlá encyklopedia solárního vaření. Dozvíte se zde skutečně všechno, včetně mnoha konstrukčních návodů a receptů na 1800 stránkách: wiki of solar cooking.

Máte i vy zkušenosti se solárním vařením? Nebo třeba nějaký dotaz? Napište mi je do komentáře!

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s